Cautati
Cautati
Toate categoriile
    Meniu Inchide

    Nurofen Express 200mg - 20 capsule moi

    Producator: Reckitt-Benckiser
    SKU: 7492052
    Disponibilitate: In stoc
    26,99 Lei
    i h

    Nurofen Express 200mg capsule moi - Ibuprofen

    Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament, deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră. Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

    Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi. Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări. Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.

    Dacă după 3 zile în cazul adolescenţilor sau după 10 zile în cazul adulţilor nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.

    Ce găsiţi în acest prospect:

    1. Ce este Nurofen Express 200mg şi pentru ce se utilizează

    2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Nurofen Express 200mg

    3. Cum să utilizaţi Nurofen Express 200mg

    4. Reacţii adverse posibile

    5. Cum se păstrează Nurofen Express 200mg

    6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

    1. Ce este Nurofen Express 200mg şi pentru ce se utilizează

    Nurofen Express 200mg conţine ibuprofen care aparţine unui grup de medicamente cunoscut sub numele de antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). AINS acţionează prin schimbarea răspunsului organismului la durere, inflamaţie şi febră. Nurofen Express 200mg este indicat în tratamentul migrenei, durerilor de cap, de spate, dentare, nevralgiilor, durerilor menstruale, reumatice şi musculare, reducerea febrei şi simptomelor din răceală şi gripă.

    2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Nurofen Express 200mg

    Nu utilizaţi Nurofen Express 200mg daca:

    - aveţi sau aţi avut alergie ibuprofen, acid acetilsalicilic, alte antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6);

    - aveţi sau aţi avut ulcer gastroduodenal;

    - aveţi sau aţi avut perforări sau sângerări gastro-intestinale ulterior administrării antiinflamatoarelor nesteroidiene;

    - aţi avut bronhospasm, rinită, urticarie asociate administrării acidului acetilsalicilic sau altor antiinflamatoare nesteroidiene;

    - aveţi insuficienţă renală severă, insuficienţă hepatică severă sau insuficienţă cardiacă severă;

    - sunteţi în ultimele 3 luni de sarcină.

    Atenţionări şi precauţii: aveţi grijă deosebită când utilizaţi Nurofen Express 200mg dacă:

    - aveţi insuficienţă renală sau hepatică uşoară-moderată;

    - aveţi astm bronşic;

    - aveţi sau aţi avut boli alergice;

    - aţi avut boli digestive (hernie hiatală, colită ulcerativă etc.);

    - aveţi lupus eritematos sistemic sau alte colagenoze (risc crescut de meningită aseptică);

    - sunteţi în primele 6 luni de sarcină sau alăptaţi.

    În timpul tratamentului cu ibuprofen pot să apară ulcere sau hemoragii digestive. Riscul este mai mare la pacienţii vârstnici, debilitaţi, cu greutate corporala mică sau la pacienţii aflaţi sub tratament cu corticosteroizi administraţi pe cale orală, inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei, anticoagulante orale cum ar fi warfarina sau antiagregante plachetare, cum ar fi acidul acetilsalicilic. În cazul apariţiei ulcerului sau a hemoragiilor digestive întrerupeţi imediat tratamentul şi anunţaţi-l pe medicul dumneavoastră. La pacienţii cu antecedente de hipertensiune arterială şi/sau insuficienţă cardiacă congestivă uşoară până la moderată este necesară precauţie (discuţii cu medicul sau cu farmacistul) înainte de începerea tratamentului, deoarece raportările au arătat că tratamentul cu AINS se asociază cu retenţie lichidiană şi edem. Există un risc de insuficienţă renală la adolescenţii deshidrataţi. Medicamentele anti-inflamatoare/împotriva durerii, cum este ibuprofenul, pot fi asociate cu un risc uşor crescut de infarct miocardic sau accident vascular cerebral, în special dacă sunt utilizate în doze mari. Nu depăşiţi doza recomandată sau durata maximă de 10 zile recomandate pentru tratamentului.

    Trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul, înainte de a lua Nurofen Express 200mg în cazul în care:

    - aveţi probleme ale inimii, inclusiv insuficienţă cardiacă, angină pectorală (dureri în piept) sau dacă aţi avut un infarct miocardic, intervenţie chirurgicală pentru by-pass, boală arterială periferică (circulaţie redusă a sângelui la nivelul picioarelor sau tălpilor, din cauza îngustării sau blocării arterelor) sau orice tip de accident vascular cerebral (inclusiv „accident vascular cerebral minor” sau accident ischemic tranzitoriu „AIT”).

    - aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat, concentraţii crescute de colesterol în sânge, istoric familial de boli ale inimii sau accident vascular cerebral sau dacă sunteţi fumător.

    Ibuprofenul trebuie întrerupt la prima apariţie a unei erupţii cutanate, a unor leziuni ale mucoaselor, sau a oricărui alt semn de hipersensibilitate.

    Ce trebuie sa evitaţi când luaţi acest medicament: unele medicamente care sunt anticoagulante (acţionează împotriva coagulării sângelui) (de exemplu acid acetilsalicilic/aspirină, warfarină, ticloplidină), unele medicamente care acţionează împotriva tensiunii arteriale crescute (inhibitori de enzimă de conversie a angiotensinei de exemplu captopril, medicamentele blocante ale beta receptorilor, antagoniştii receptorilor de angiotensină II) şi chiar alte medicamente pot afecta sau pot fi afectate de tratamentul cu ibuprofen. Prin urmare cereţi sfatul medicului înainte de a utiliza ibuprofen împreuna cu alte medicamente.

    Nurofen Express 200mg împreună cu alte medicamente: spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să utilizaţi orice alte medicamente. Ibuprofenul nu trebuie utilizat în acelaşi timp cu acidul acetilsalicilic sau alte AINS, corticosteroizi administraţi pe cale orală, inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei (de tip sertralină, fluoxetină), glicozide cardiace (tip digoxină), litiu, metotrexat, mifepristonă, ciclosporină, tacrolimus, zidovudină sau antibiotice chinolone. Nurofen Express 200mg poate influenţa sau poate fi influenţat de alte medicamente. De exemplu:

    - medicamente anticoagulante (care subţiază sângele/previn coagularea, cum sunt aspirina/acidul acetilsalicilic, warfarina, ticlopidina);

    - medicamente care scad tensiunea arterială mare (inhibitori ai ECA cum este captoprilul, betablocante cum este atenololul, antagonişti ai receptorilor de angiotensină II cum este losartanul).

     De aceea, întotdeauna trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a utiliza Nurofen Express 200mg împreună cu alte medicamente.

    Sarcina, alăptarea şi fertilitatea: dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. În primele 6 luni de sarcină utilizaţi Nurofen Express 200mg numai la recomandarea medicului dumneavoastră şi numai sub supravegherea acestuia. În ultimele 3 luni de sarcină administrarea Nurofen Express 200mg este contraindicată. Pentru că ibuprofen poate ajunge într-o cantitate mică în laptele matern evitaţi utilizarea Nurofen Express 200mg dacă alăptaţi.

    Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor: in timpul tratamentului cu Nurofen Express 200mg puteţi prezenta ameţeli şi tulburări de vedere, care vă pot afecta capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

    Informaţii importante privind unele componente ale Nurofen Express 200mg: acest medicament conţine 22,26mg sorbitol per capsulă. Dacă medicul v-a spus că aveţi intoleranţă la unele glucide, adresaţi-vă medicului dumneavoastră înainte de a lua acest medicament. Acest medicament conţine colorantul Ponceau 4R (E124). Acesta poate cauza reacţii alergice.

    3. Cum să utilizaţi Nurofen Express 200mg

    Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Medicamentul este rezervat adulţilor şi copiilor peste 12 ani.

    • Adulţi şi copii peste 12 ani: doza iniţială recomandată este de 2 capsule moi Nurofen Express 200mg (400mg ibuprofen); dacă este necesar, se mai pot administra 1-2 capsule moi Nurofen Express 200mg (200-400mg ibuprofen) la intervale de 4-6 ore. Nu trebuie să depăşiţi doza de 6 capsule moi Nurofen Express 200mg (1200mg ibuprofen) pe zi. Reacţiile adverse pot fi reduse la minimum prin utilizarea celei mai mici doze eficace pentru cea mai scurtă perioadă necesară controlării simptomelor.

    • Copii cu greutatea de 20kg-29kg: 1 capsula moale de Nurofen express 200mg la 8 ore. Nu mai mult de 3 capsule moi in 24 ore.

    • Copii cu greutatea de 30kg-39kg: 1 capsula moale de Nurofen express 200mg la 8 ore. Nu mai mult de 4 capsule moi in 24 ore.

    Medicamentul se administrează pe cale orală, cu un pahar cu apă. Dacă simptomele persistă sau se agravează adresaţi-vă medicului. Dacă administrarea Nurofen Express 200mg este necesară pentru adolescenţi mai mult de 3 zile, sau dacă simptomele se agravează trebuie consultat medicul.

    Dacă utilizaţi mai mult Nurofen Express 200mg decât trebuie: dacă aţi luat mai multe doze Nurofen Express 200mg decât trebuie, contactaţi imediat medicul dumneavoastră sau adresaţi-vă celui mai apropiat spital.

    Dacă uitaţi să utilizaţi Nurofen Express 200mg: nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

    Dacă încetaţi să utilizaţi Nurofen Express 200mg: dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

    4. Reacţii adverse posibile

    Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Totuşi, pot să apară următoarele reacţii adverse: durere sau disconfort gastric, greaţă, ulcer gastric sau intestinal, scaun colorat în negru, diaree, constipaţie, vărsături, erupţii cutanate, mâncărime, înrăutăţirea astmului bronşic, respiraţie şuierătoare inexplicabilă sau dificultăţi în respiraţie, tulburări hepatice şi renale, dureri de cap, somnolenţă, ameţeli şi tulburări ale auzului, şi, rareori, scăderea numărului de celule albe, celule roşii şi trombocite din sângele circulant, anemie, meningită aseptică, insuficienţă cardiacă, hipertensiune arterială, tahicardie, descuamarea pielii, umflarea feţei. Medicamente precum Nurofen Express 200mg se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord (« infarct miocardic ») sau a accidentului vascular cerebral. Reacţiile adverse pot fi reduse la minimum utilizând cea mai mică doză eficace pentru cea mai scurtă perioadă necesară controlării simptomelor.

    Raportarea reacţiilor adverse: dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

    5. Cum se păstrează Nurofen Express 200mg

    Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor. Nu utilizaţi Nurofen Express 200mg după data de expirare înscrisă pe cutie, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original. Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

    6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

    Ce conţine Nurofen Express 200mg: substanţa activă este ibuprofenul. Fiecare capsulă conţine ibuprofen 200mg. Celelalte componente sunt: conţinutul capsulei - macrogol 600, hidroxid de potasiu (puritate minim 85%), apă purificată. Capsulă - sorbitol lichid parțial deshidratat (E 420), gelatină, ponceau 4R (E 124). Cerneală de imprimare: Opacode WB alb NS-78-18011[(care conţine dioxid de titan, propilenglicol, hipromeloză 3cP (HPMC 2910)].

    Cum arată Nurofen Express 200mg şi conţinutul ambalajului: capsulele moi sunt ovale, de culoare roşie, transparente, imprimate pentru identificare.

    Prezentare: cutie x 20 capsule moi.

    0.0 0
    Scrie propria ta recenzie Inchide
    *
    *
    • Rău
    • Excelent