Cautati
Cautati
Toate categoriile
    Meniu Inchide

    Nevralgio 250mg/150mg/20mg - 20 comprimate Sintofarm

    Producator: Sintofarm
    Pagina actualizata la data de: 13.07.2024
    SKU: 19968496
    Disponibilitate: In stoc
    27,80 Lei
    i h

    Nevralgio 250mg/150mg/20mg comprimate - acid acetilsalicilic/paracetamol/cafeină

    Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizați acest medicament deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră. Utilizați întotdeauna acest medicament conform indicațiilor din acest prospect sau indicațiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului sau asistentei medicale. Păstrați acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiți. Întrebați farmacistul dacă aveți nevoie de mai multe informații sau recomandări. Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului sau asistentei medicale. Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect. Vezi pct. 4. Dacă după 3-4 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.

    Ce găsiți în acest prospect:

    1. Ce este Nevralgio și pentru ce se utilizează

    2. Ce trebuie să știți înainte să utilizați Nevralgio

    3. Cum să utilizați Nevralgio

    4. Reacții adverse posibile

    5. Cum se păstrează Nevralgio

    6. Conținutul ambalajului și alte informații

    1. Ce este Nevralgio și pentru ce se utilizează

    Nevralgio este un medicament care acționează împotriva durerii (analgezic), a febrei și inflamației. Fiecare comprimat de Nevralgio conține trei substanțe active: acid acetilsalicilic, paracetamol și cafeină. Acidul acetilsalicilic și paracetamolul reduc durerea și febra, iar acidul acetilsalicilic reduce, în plus, inflamația. Cafeina este un stimulent ușor și crește efectul acidului acetilsalicilic și al paracetamolului. Nevralgio este indicat pentru tratamentul simptomatic, de scurtă durată, al durerilor de intensitate ușoară până la moderată, cu diferite localizari: dureri de cap, migrenă, nevralgii, dureri de dinți, dureri ale mușchilor sau articulațiilor, dureri după intervenții chirurgicale. De asemenea, este indicat pentru scăderea febrei și ameliorarea durerilor menstruale supărătoare. Dacă după 3 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.

    2. Ce trebuie să știți înainte să luați Nevralgio

    Nu luați Nevralgio:

    - dacă sunteţi alergic la paracetamol, acid acetilsalicilic, cafeină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6). Simptomele unei reacții alergice pot include: astm, respirație șuierătoare sau dificilă, erupții trecătoare pe piele sau urticarie, umflarea feței sau a limbii, secreții nazale;

    - dacă ați avut o reacție alergică la alte medicamente utilizate pentru tratarea durerii, a inflamației sau 2 a febrei, precum diclofenac sau ibuprofen;

    - dacă aveţi ulcer gastric sau intestinal sau ați avut ulcer gastric sau intestinal;

    - dacă ați observat sânge în scaun sau scaun de culoare neagră (simptome de sângerare sau de perforație gastro-intestinală);

    - dacă aveți o afecțiune ereditară numită ,,deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenază", care afectează celulele roșii ale sângelui și ar putea cauza anemie, icter sau mărirea splinei în cazul expunerii la anumite alimente, medicamente cum sunt anumite antiinflamatoare (de exemplu acidul acetilsalicilic) sau alte boli;

    - dacă aveţi probleme severe cu ficatul, cu rinichii sau cu inima;

    - dacă aveţi predispoziţie crescută la sângerări (de exemplu, hemofilie);

    - dacă aveți o afecțiune numită mastocitoză (creștere a unui anumit tip de celule din țesut conjunctiv, care secretă histamină, substanță responsabilă în parte de simptomele alergiei, dar și serotonina și diverse enzime), deoarece acidul acetilsalicilic poate induce reacjii alergice (șoc circulator cu înroșirea feței, tensiune arterială mică, accelerarea bătăilor inimii și vărsături);

    - dacă utilizaţi metotrexat (un medicament folosit la tratarea poliartritei reumatoide, psoriazisului sau diferitelor tipuri de cancer), în doze de 15mg sau mai mult pe săptămână;

    - sunteţi în ultimele trei luni de sarcină sau alăptați;

    - copii și adolescenți cu vârsta sub 16 ani.

    Atenționări și precauții: inainte să luaţi Nevralgio, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:

    - dacă aveți probleme ușoare sau moderate cu rinichii;

    - dacă aveți probleme ușoare sau moderate cu ficatul;

    - dacă aveți o afecțiune a ficatului determinată de abuzul de alcool etilic;

    - dacă pierdeți lichide (aveți risc de deshidratare), de exemplu în cazul stărilor de greață, diareei, înainte sau după o intervenție chirurgicală;

    - dacă aveți o migrenă care este atât de severă încât necesită odihnă la pat, aveți o durere de cap diferită de migrenele obișnuite sau varsați în timpul migrenei; în cazul în care migrena nu trece după prima doză de Nevralgio, adresați-vă imediat unui medic;

    - dacă în ultimele 3 luni ați avut dureri de cap în mai mult de 10 zile pe lună.

    Întrerupeți administrarea Nevralgio și adresați-vă medicului dumneavoastră:

    - dacă aveți astm bronșic, rinită alergică sezonieră, polipi nazali, o boală respiratorie cronică sau dezvoltați simptome alergice (de exemplu reacții pe piele, mâncărime, urticarie). Administrarea se va efectua cu prudență deosebită, deoarece există riscul de apariție a unei crize de astm sau a unei alte reacții alergice;

    - dacă apar probleme gastro-intestinale precum ulcer gastric, scaune cu sânge sau scaune de culoare neagră, disconfort sau arsuri în capul pieptului. Întrerupeți administrarea Nevralgio și adresați-vă imediat unui medic. Ca și în cazul altor medicamente pentru ameliorarea durerii și inflamației, pot apărea sângerări, ulcerații sau perforații la nivelul stomacului și intestinului, care pot duce la deces. Riscul de apariție poate fi crescut în cazul administrării concomitente cu alcool etilic sau alte medicamente, precum corticosteroizi, medicamente anticoagulante cum este warfarina, inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei (pentru tratarea depresiei) și alt antiinflamator nesteroidian. Pentru a reduce intensitatea simptomelor gastro-intestinale, Nevralgio se poate administra după mese;

    - dacă aveți insuficiență cardiacă ușoară sau moderată sau tensiune arterială mare. Adresați-vă medicului dumneavoastră înainte de a lua acest medicament, doarece poate determina acumularea de lichide în organismul dumneavoastră și apariția de edeme;

    - dacă aveți gută (valori mari ale acidului uric în sânge);

    - dacă aveți diabet zaharat;

    - dacă vi s-a efectuat de curând o intervenție chirurgicală (inclusiv intervenții minore precum cele dentare) sau urmează să vi se efectueze o intervenție chirurgicală în următoarele 7 zile, deoarece acidul acetilsalicilic are efect antiagregant plachetar, care persistă câteva zile, existând risc de accidente hemoragice;

    - dacă luați medicamente care influențează coagularea sângelui (vezi ,,Nevralgio împreună cu alte medicamente"), deoarece administrarea se va efectua numai sub supravegherea medicului;

    - dacă aveți tulburări de sângerare, sângerări vaginale anormale în afara perioadei menstruației sau menstruație prelungită sau abundentă;

    - dacă aveți probleme cu alcoolul etilic (vezi ,,Nevralgio împreună cu alimente, bauturi și alcool");

    - dacă sunteți sensibil la acid acetilsalicilic și/sau la antiinflamatoare nesteroidiene (AINS); poate apărea toxicitate la nivelul ficatului, deoarece paracetamolul poate afecta celulele ficatului chiar și la dozele recomandate, după o durată scurtă a tratamentului și la persoanele fără o afectare pre-existentă a ficatului (vezi pct. 4);

    - dacă vă apar orice manifestări la nivelul pielii sau mucoaselor, cum sunt vezicule pe piele sau leziuni la nivelul mucoaselor, opriți tratamentul cu Nevralgio și adresați-vă imediat unui medic. Acestea pot fi simptomele unor reacții alergice grave, numite sindrom Stevens-Johnson (SSJ) și necroliza epidermică toxică (NET), care pun în pericol viața;

    - dacă aveți activitate crescută a glandei tiroide (hipertiroidism);

    - dacă luați levotiroxină (pentru tratarea unor afecțiuni ale glandei tiroide), deoarece asocierea cu Nevralgio trebuie evitată (vezi mai jos ,, Nevralgio împreună cu alte medicamente");

    - dacă aveți tulburări ale ritmului în care bate inima;

    - dacă luați și alte produse care conțin cafeină, deoarece excesul de cafeină poate determina nervozitate, iritabilitate, insomnie și ocazional palpitații. Nu se recomandă administrarea Nevralgio înainte de culcare;

    - dacă aveți intoleranță la gluten.

    Nevralgio poate reduce simptomele unei infecții (de exemplu dureri de cap, febră), ceea ce face dificilă detectarea acesteia. Dacă nu va simțiți bine și trebuie să vă prezentați la medic, nu uitați să îi spuneți că luați Nevralgio. Medicamente precum Nevralgio se pot asocia cu un risc ușor crescut de apariție a infarctului miocardic sau a accidentului vascular cerebral. Utilizarea frecventă a analgezicelor poate cauza dureri de cap, care nu trebuie tratate cu doze mai mari ale aceleiași substanțe analgezice. Dacă sunteți în această situație, adresați-vă medicului pentru recomandări. Nevralgio poate influența rezultatele testelor de laborator, cum sunt testele funcției tiroidiene (valorile hormonilor T3 și T4), determinarea acidului uric din sange, determinarea glicemiei sau testele pentru evaluarea fluxului de sânge la nivelul mușchiului inimii. Dacă vi s-a cerut să vi se recolteze sânge, urină sau vi se fac alte teste de laborator, nu uitați să spuneți că luați Nevralgio.

    Copii și adolescenți: siguranța și eficacitatea Nevralgio la copii și adolescenți cu vârsta sub 16 ani nu au fost evaluate. Prin urmare, nu este recomandată administrarea Nevralgio la această grupă de pacienți (vezi și „Atenționări și precauții”).

    Nevralgio împreună cu alte medicamente: spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizați, ați utilizat recent sau s-ar putea să utilizați orice alte medicamente. Nu luaţi Nevralgio dacă utilizaţi şi alte analgezice sau medicamente pentru scăderea febrei care conţin paracetamol sau acid acetilsalicilic. Adresaţi-vă medicului înainte să luaţi acest medicament, în special dacă utilizaţi/vi se administrează oricare dintre următoarele medicamente:

    - metotrexat (utilizat pentru tratamentul poliartritei reumatoide, psoriasisului sau anumitor tipuri de cancer, vezi pct. 2, „Nu luaţi Nevralgio dacă dumneavoastră”);

    - medicamente asociate cu risc de sângerare, de exemplu medicamentele utilizate pentru a preveni formarea cheagurilor de sânge (de exemplu derivaţi cumarinici – warfarină, heparină), medicamente antiagregante plachetare cum este ticlopidina, medicamente care dizolvă cheagurile de sânge (medicamente trombolitice);

    - medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (utilizate pentru a reduce durerea, a scădea febra sau inflamaţia) cum este ibuprofenul;

    - medicamente utilizate pentru tratamentul diabetului zaharat;

    - medicamente care vă ajută să dormiţi;

    - medicamente utilizate pentru tratamentul epilepsiei (de exemplu acid valproic, lamotrigină, fenobarbital, fenitoină, carbamazepină, topiramat);

    - medicamente utilizate pentru tratamentul depresiei sau al altor probleme psihice (fluvoxamină sau alţi inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei, litiu, clozapină);

    - medicamente pentru tratarea gutei (probenecid, sulfinpirazonă, benzbromaronă);

    - medicamente diuretice (pentru creşterea eliminării de urină);

    - medicamente pentru tratamentul problemelor inimii (digoxină);

    - medicamente utilizate pentru tratamentul tensiunii arteriale mari;

    - unele antibiotice sau medicamente antifungice (cloramfenicol, rifampicină, antibiotice de tip chinolone cum sunt ciprofloxacină sau norfloxacină, flucloxacilină);

    - hormoni steroidieni (corticosteroizi);

    - medicamente pentru tratamentul unei glande tiroide mai puțin activă (levotiroxină);

    - medicamente care scad golirea stomacului (propantelină);

    - medicamente utilizate pentru a trata greaţa şi vărsăturile (metoclopramid, domperidonă);

    - decongestionante, medicamente pentru răceală şi gripă care conţin fenilpropanolamină sau substanţe din grupul efedrinei;

    - medicamente utilizate pentru tratamentul astmului bronşic şi al dificultăţilor de respiraţie (teofilină);

    - medicamente anti-ulceroase (cimetidină);

    - simpatomimetice;

    - contraceptive orale;

    - medicamente utilizate pentru tratamentul alcoolismului (disulfiram);

    - zidovudină (utilizată în tratamentul infecţiei cu HIV);

    - izoniazidă (utilizată pentru tratamentul tuberculozei);

    - medicamente utilizate pentru scăderea concentraţiei colesterolului din sânge (colestiramină);

    - medicamente utilizate pentru a preveni respingerea organului transplantat, după transplant (ciclosporină, tacrolimus);

    - alte medicamente care pot avea efect toxic asupra ficatului;

    - vaccinul împotriva varicelei (vărsatului de vânt), pe o perioadă de 6 săptămâni după administrarea acestuia;

    - medicamente utilizate pentru tratamentul glaucomului (acetazolamidă);

    - nicorandil (medicament utilizat pentru tratamentul durerilor în piept (angină pectorală));

    - tenofovir (medicament utilizat în tratamentul infecţiei cu HIV sau a hepatitei B cronice).

    Nevralgio împreună cu alimente, băuturi și alcool: dacă în timpul administrării de Nevralgio aveţi indigestie, luaţi doza în timpul meselor. Consumul de alcool trebuie evitat pe durata tratamentului cu acest medicament. Scădeţi administrarea de medicamente şi consumul de alimente sau băuturi care conţin cafeină în timp ce utilizaţi Nevralgio. Prea multă cafeină poate determina nervozitate, iritabilitate şi ritm crescut al bătăilor inimii. Nu se recomandă administrarea Nevralgio înainte de culcare, din cauza conținutului de cafeină.

    Sarcina, alăptarea și fertilitatea: dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Nu trebuie să luați Nevralgio dacă sunteți în ultimele trei luni de sarcină. Dacă sunteţi în primele 6 luni de sarcină, adresaţi-vă medicului înainte de a lua acest medicament. Nu luați acest medicament, decât dacă vă recomandă explicit medicul dumneavoastră. Nevralgio nu trebuie să fie utilizat în timpul alăptării pentru o perioadă lungă de timp sau în doze mari. Medicamentul aparţine unei clase de medicamente care pot să scadă fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la oprirea tratamentului.

    Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor: nu trebuie să conduceți vehicule sau să folosiți utilaje dacă aveți reacții adverse cum sunt somnolență, tulburări de vedere, amețeli sau tulburări de echilibru.

    3. Cum să luați Nevralgio

    Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.

    Doze:

    Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 16 ani: doza recomandată este de 1-2 comprimate Nevralgio, de 2-3 ori pe zi, la nevoie. A nu se lua comprimatele la un interval mai mic de 4 ore.

    Copii şi adolescenţi cu vârsta sub 16 ani: este contraindicată administrarea Nevralgio la această grupă de vârstă.

    Vârstnici (cu vârsta peste 65 de ani): doza uzuală este de 1-2 comprimate Nevralgio, de 2-3 ori pe zi, la nevoie, fără a depăşi 5 comprimate de Nevralgio comprimate pe zi.

    Pacienţi cu insuficienţă renală sau hepatică: nu a fost evaluat efectul afecţiunilor hepatice sau renale asupra farmacocineticii medicamentului Nevralgio comprimate. Prin mecanismele de acţiune, acidul acetilsalicilic şi paracetamolul ar putea accentua insuficienţa renală sau hepatică. De aceea, Nevralgio comprimate este contraindicat la pacienţii cu insuficienţă hepatică sau renală severe (vezi pct. 4.3) şi trebuie utilizat cu precauţie la pacienţii cu forme uşoare sau moderate de insuficienţă hepatică sau renală. În caz de insuficienţă renală, se recomandă administrarea dozelor la interval de 8 ore.

    Mod de administrare: Nevralgio comprimate nu trebuie utilizat în doze mari sau timp îndelungat fără recomandarea medicului. Pentru a reduce intensitatea simptomelor gastro-intestinale, Nevralgio comprimate se poate administra după mese. Nu se recomandă administrarea Nevralgio comprimate înainte de culcare.

    Dacă luați mai mult Nevralgio decât trebuie: daca ați luat mai mult Nevralgio decât v-a fost prescris sau dacă un copil a luat accidental acest medicament, adresați-vă imediat medicului dumneavoastră sau departamentului de urgență al celui mai apropiat spital. Asistența medicală de urgență este esențială, deoarece paracetamolul poate provoca leziuni hepatice ireversibile. Nu asteptați să apară simptome, deoarece în cazul unui supradozaj este posibil ca la început să nu apară niciun simptom care să poată fi observat.

    Dacă apar simptome de supradozaj, acestea sunt:

    Din cauza conținutului în acid acetilsalicilic: amețeala, zgomote în urechi, surditate, transpirație, creșterea frecvenței respirațiilor, febră, greață, vărsături, dureri de cap, confuzie sau neliniște, creșterea cantității de corpi cetonici în sânge (cetoză), alcaloză respiratorie și acidoză metabolică, colaps circulator sau insuficiență respiratorie, acumulare de lichid la nivelul plămânilor de cauză non-cardiacă, comă. La copii mici, supradozajul poate conduce la scăderea severă a concentrației zahărului în sânge și intoxicație cu potențial letal.

    • Din cauza conținutului în paracetamol: primele simptome care apar sunt greață, vărsături, lipsa poftei de mâncare, paloare, letargie, transpirație și dureri abdominale. Ulterior, pot apărea semne de distrugere a celulelor ficatului, afectarea funcției ficatului, creșterea acidității în sânge, afectarea creierului, comă și deces. La 12 până la 48 de ore după un supradozaj acut, pot apărea modificări ale rezultatelor testelor de sânge (creșterea valorilor transaminazelor, lactat dehidrogenazei și bilirubinei, scăderea valorilor protrombinei). De asemenea, pot să apară inflamația pancreasului și pancitopenie (scăderea numărului tuturor tipurilor de celule din sânge).

    • Din cauza conținutului în cafeină: anxietate, nervozitate, neliniște, insomnie, excitație, contracții musculare, confuzie, convulsii, creșterea valorilor zahărului în sânge, accelerarea bătăilor inimii sau tulburări de ritm cardiac. Chiar dacă aceste simptome nu apar sau dacă dispar, este esențial să solicitați imediat asistență medicală.

    Dacă uitați să luați Nevralgio: nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Luaţi următoarea doză imediat ce vă aduceţi aminte, dar păstraţi un interval de administrare de cel puţin 4 ore între doze. Nu luaţi mai mult de 6 comprimate într-un interval de 24 ore. Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului sau asistentei medicale.

    4. Reacții adverse posibile

    Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Solicitaţi asistenţă medicală de urgenţă dacă prezentaţi una dintre următoare reacţii adverse:

    - şoc anafilactic (o reacţie alergică foarte gravă cu simptome cum sunt ameţeli, pierderea stării de conştienţă, probleme cu respiraţia, umflarea limbii sau căilor respiratorii, colorarea în albastru a pielii etc.);

    - angioedem (umflare bruscă a ţesutului de sub suprafaţa pielii);

    - reapariţia sau agravarea semnelor unei infecţii;

    - foarte rar au fost raportate reacţii grave pe piele (sindrom Stevens-Johnson, necroliză epidermică toxică, pustuloză exantematică generalizată acută). Aceste reacţii pot implica ulcere la nivelul gurii, gâtului, nasului, organelor genitale şi conjunctivită (ochi roşii şi umflaţi). Erupţiile grave pe piele sunt adesea precedate de febră, dureri de cap, dureri la nivelul corpului (simptome asemănătoare gripei). Erupţia poate progresa până la apariţia de vezicule şi descuamare a pielii pe suprafeţe extinse;

    - sângerare din tractul gastrointestinal (cum sunt vărsături cu sânge, scaune de culoare neagră cu aspect gudronat sau dureri abdominale).

    Următoarea listă de reacţii adverse include, de asemenea şi reacţiile adverse întâlnite la pacienţii care au luat tratament cu doze mari, de lungă durată, cu acid acetilsalicilic (una din componentele active ale Nevralgio) pentru a trata simptomele de reumatism. Probabilitatea de apariţie a tulburărilor gastrointestinale este mai mare la administrarea de doze mai mari de Nevralgio.

    - Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane): nervozitate, ameţeli; durere abdominală, durere de stomac, indigestie, greaţă, vărsături, arsuri la nivelul pieptului; sângerări ascunse (sânge prezent în materiile fecale, care nu este vizibil cu ochiul liber, dar care este detectat prin teste de laborator);

    - Mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane): ritm crescut şi neregulat al inimii (palpitaţii);

    - Reacţii alergice pe piele (hipersensibilitate) (cum sunt mâncărimi sau urticarie); diaree.

    - Rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane): senzaţie de nelinişte (agitaţie), tremurături (tremor), senzaţie de ameţeală sau de „învârtire" (vertij), stare de rău (stare generală de rău); accelerarea bătăilor inimii (tahicardie); reacţie de hipersensibilitate, care poate include scurtarea respiraţiei, tensiunie arterială mică, şoc, umflare, roşeaţă a pielii sau reacţii grave pe piele, inclusiv eritem polimorf; inflamaţie a esofagului, ulcere la nivelul stomacului sau intestinului; transpiraţie excesivă (hiperhidroză); sângerare care poate duce, eventual, la anemie (o scădere a numărului normal de celule roşii din sânge, cu simptome, cum sunt stare generală de rău, culoare albă a pielii, somnolenţă, etc);  modificare a funcţiei ficatului, care poate duce la modificări ale analizelor de sânge.

    - Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane): senzaţie de nervozitate, tremurături sau transpiraţie, acestea pot fi semne de scădere a concentraţiei zahărului din sânge (hipoglicemie); perforaţie (gaură) sau ruptură în tractul digestiv; insuficienţă a funcţionării rinichilor; modificări ale numărului de celule ale sângelui (semnele includ pete de culoare violet, rotunde, fără durere, de mărimea unui vârf de ac pe piele, uneori grupate pe zone mai mari, sângerare a gingiilor, sângerări nazale sau vânătăi, la traumatisme minore, stare generală de rău, slăbiciune sau risc crescut de infecţie); urticarie, dificultăţi la respiraţie sau respiraţie şuierătoare (bronhospasm), la pacienţii care au reacţii alergice la medicamente pentru tratarea durerii, febrei şi inflamaţiei;

    - Cu frecvenţă necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile): tulburări ale sângelui (modificări ale numărului de globule din sânge, de exemplu număr scăzut de globule roşii şi albe sau de plachete. Tulburările sângelui pot să se manifeste sub formă de sângerări în piele - pete de culoare violet, punctiforme, rotunde şi nedureroase pe piele, care uneori se unesc în pete mai mari, sângerări ale gingiilor, sângerări nazale sau apariţia de vânătăi după traumatisme minore, creştere a susceptibilităţii la infecţii, oboseală, dureri de cap, timp de sângerare prelungit), care pot persista mai mult de 4-8 zile de la administrarea Nevralgio, producţie scăzută de celule sanguine la nivelul măduvei osoase; dureri de cap, somnolenţă, confuzie; afectare a vederii, afectare a auzului sau apariţia de zgomote în urechi; inflamaţie la nivelul stomacului, intestinului subțire sau gros; inflamație a ficatului, care poate duce la insuficiență acută a funcțiilor ficatului, leziuni ale ficatului; inflamaţia de lungă durată a ficatului, care provoacă îngălbenirea pielii şi ochilor (hepatită cronică), insuficienţă renală; erupţie fixă la nivelul pielii; sângerare în interiorul craniului care poate fi letală, în special la vârstnici; inflamaţia vaselor de sânge (vasculită); sângerare care poate fi letală în cazuri izolate; inflamaţia acută a pancreasului în contextul unei reacţii alergice; lichid în plămâni (la utilizarea de lungă durată a Nevralgio și în condițiile unei reacții de hipersensibilitate). În anumite cazuri, a fost descrisă o agravare a inflamaţiilor (umflării) cauzate de infecţii ca fiind în strânsă legătură cu folosirea unor medicamente împotriva durerii, febrei şi inflamaţiei (AINS, un grup care include, de asemenea şi Nevralgio). Cafeina din acest medicament poate determina insomnie.

    Raportarea reacţiilor adverse: dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

    5. Cum se păstrează Nevralgio

    Nu lăsați acest medicament la vederea și îndemâna copiilor. Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. Acest medicament nu necesită condiții speciale de păstrare. Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum să aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

    6. Conținutul ambalajului și alte informații

    Ce conține Nevralgio: substanțele active sunt acid acetilsalicilic, paracetamol şi cafeină. Fiecare comprimat conţine acid acetilsalicilic 250mg, paracetamol 150mg şi cafeină 20mg. Celelalte componente sunt: celuloză microcristalină, amidon de porumb, Povidonă K 30, talc, dioxid de siliciu coloidal anhidru.

    Cum arată Nevralgio și conținutul ambalajului: comprimate sub forma de disc cu aspect uniform, cu diametrul de 12mm, de culoare albă până la aproape albă.

    Prezentare: cutie x 20 comprimate.

    0.0 0
    Scrie propria ta recenzie Inchide
    *
    *
    • Rău
    • Excelent