Cautati
Cautati
Toate categoriile
    Meniu Inchide

    reuprofen 400mg x 10 comprimate filmate helcor

    Producator: AC Helcor
    SKU: 12758357
    Disponibilitate: In stoc
    16,00 Lei
    i h

    1. CE ESTE REUPROFEN ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ
    Ibuprofenul aparţine unei grupe de medicamente numite medicamente antiinflamatoare
    nesteroidiene (AINS). Aceste medicamente ameliorează simptomele prin modificarea răspunsului
    organismului la durere, inflamaţie şi temperatură mare.
    Reuprofen este utilizat pentru:
    • ameliorarea durerilor uşoare până la moderate, cum sunt dureri de cap, dureri de dinţi
    • reducerea febrei şi durerii asociate cu răceala comună.
    2
    2. CE TREBUIE SĂ ȘTIȚI ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI REUPROFEN
    Nu utilizaţi Reuprofen
    -dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la ibuprofen, sau la oricare dintre celelalte componente ale
    acestui medicament (enumerate la punctul 6);
    -dacă aţi avut dificultăţi la respiraţie, astm bronşic, secreţii nazale, umflarea anumitor zone ale
    corpului sau urticarie după utilizarea acidului acetilsalicilic (cunoscut sub denumirea de aspirină)
    sau a altor analgezice similare (AINS);
    -dacă aveţi (sau aţi avut două sau mai multe episoade) ulcer gastric sau hemoragii gastrice;
    -dacă aveţi antecedente de hemoragii gastro-intestinale sau perforări determinate de tratamentul
    anterior cu AINS;
    -dacă aveţi boală severă a ficatului, a rinichilor, boală cardiacă coronariană severă sau
    insuficienţă cardiacă;
    -la copii cu greutatea mai mică de 20 kg;
    -dacă aveţi hemoragie cerebrovasculară sau alte hemoragii active;
    -dacă aveţi tulburări de formare a celulelor din sânge, a căror cauză nu a fost stabilită;
    -prezentaţi deshidratare severă (provocată de vărsături, diaree sau administrarea unei cantităţi
    insuficiente de lichide);
    -în timpul ultimelor trei luni de sarcină (vezi mai jos).
    Atenţionări şi precauţii
    Înainte să utilizaţi Reuprofen, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
    Aveţi grijă când utilizaţi Reuprofen:
    -dacă aveţi anumite boli ale pielii [lupus eritematos sistemic (LES) sau boală mixtă a ţesutului
    conjunctiv]. Dacă prezentaţi reacţii adverse grave la nivelul pielii, cum sunt: dermatita
    exfoliativă, sindromul Stevens-Johnson şi necroliza epidermică toxică. Utilizarea de Reuprofen
    trebuie oprită imediat la prima apariţie a erupţiei pe piele, a leziunilor mucoaselor sau a oricăror
    alte semne de reacţii alergice;
    -dacă aveţi boală ereditară de formare a celulelor din sânge (porfirie intermitentă acută);
    -dacă aveţi sau aţi avut boli ale intestinului (colită ulcerativă sau boală Crohn);
    -dacă aveţi sau aţi avut tensiune arterială mare şi/sau insuficienţă cardiacă;
    -dacă aveţi funcţia ficatului redusă sau boli ale ficatului;
    -imediat după intervenţii chirurgicale majore ;
    -dacă aveţi sau aţi avut astm bronşic sau boli alergice, deoarece este posibil să apară dificultăţi la
    respiraţie;
    -dacă aveţi rinită alergică, polipi nazali sau tulburări respiratorii obstructive cronice, deoarece
    există un risc crescut de reacţii alergice. Reacţiile alergice se pot prezenta ca episoade de astm
    bronşic (indus de analgezice), edem Quincke sau urticarie;
    -se recomandă a se evita utilizarea de Reuprofen în cazurile de vărsat de vânt (varicelă);
    -medicamentele cum este Reuprofen pot fi asociate unui risc uşor crescut de infarct miocardic sau
    accident vascular cerebral. Orice risc este mai probabil la utilizarea unor doze mari, sau în caz de
    tratament prelungit. Nu depăşiţi doza recomandată sau durata tratamentului (3 zile dacă aveţi
    febră şi 4 zile pentru calmarea durerilor);
    -dacă aveţi probleme ale inimii, accident vascular cerebral în antecedente, sau consideraţi că aţi
    putea prezenta risc de apariţie a acestor boli (de exemplu, dacă aveţi tensiune arterială mare,
    diabet zaharat, valori mari ale colesterolului, sau dacă sunteţi fumător), ar trebui să discutaţi
    despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul;
    3
    -dacă aveţi tulburări de coagulare a sângelui;
    -în cazul administrării prelungite de Reuprofen, este necesar să se verifice în mod regulat valorile
    funcţiilor ficatului, rinichilor, precum şi valorile hemoleucogramei.
    -utilizarea în asociere cu AINS, inclusiv cu inhibitorii specifici ai ciclooxigenazei-2, creşte riscul
    de reacţii adverse (vezi punctul „Utilizarea altor medicamente”) şi trebuie evitată.
    Reacţiile adverse sunt minimalizate prin utilizarea dozei eficace minime, pentru cea mai scurtă
    perioadă.
    Vârstnicii prezintă un risc crescut de reacţii adverse.
    În general, utilizarea obişnuită a analgezicelor (de mai multe feluri) poate determina probleme ale
    rinichilor, severe şi de durată. Acest risc poate creşte în condiţii de solicitare fizică, asociată cu
    pierderea sărurilor şi deshidratare. Prin urmare, în aceste cazuri, utilizarea analgezicelor trebuie
    evitată.
    În cazul utilizării prelungite a analgezicelor, pot să apară dureri de cap, care nu trebuie tratate cu
    doze mai mari din aceste medicamente.
    Dacă vreuna dintre afecţiunile menţionate mai sus vă îngrijorează, înainte de a utiliza Reuprofen,
    adresaţi-vă unui medic.
    Reuprofen împreună cu alte medicamente
    Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent
    orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală. În special,
    spuneţi dacă luaţi:
    -acid acetilsalicilic sau alte AINS (antiinflamatoare
    şi analgezice)
    deoarece acesta poate creşte riscul
    de ulcere sau hemoragii gastrointestinale
    -digoxină (pentru insuficienţă cardiacă) deoarece efectul digoxinei poate fi
    accentuat
    -corticosteroizi (medicamente care conţin cortizon
    sau substanţe asemănătoare cortizonului)
    deoarece acestea pot creşte riscul de
    ulcere sau hemoragii gastrointestinale
    -medicamente antiplachetare deoarece acestea pot creşte riscul de
    hemoragii
    -acid acetilsalicilic (în doză mică) deoarece poate fi afectat efectul de
    subţiere a sângelui
    -medicamente pentru subţierea sângelui (cum este
    warfarina)
    deoarece ibuprofenul poate accentua
    efectele
    acestor medicamente
    -fenitoină (pentru epilepsie) deoarece efectul fenitoinei poate fi
    accentuat
    4
    -inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei
    (medicamente utilizate pentru depresie)
    deoarece aceştia pot creşte riscul de
    hemoragii gastro-intestinale
    -litiu (medicament pentru boala maniaco-depresivă
    şi depresie)
    deoarece efectul litiului poate fi
    accentuat
    -probenecid şi sulfinpirazone (medicamente pentru
    gută)
    deoarece excreţia ibuprofenului
    poate fi întârziată
    -medicamente pentru tensiunea arterială mare şi
    diuretice
    deoarece ibuprofenul poate diminua
    efectele acestor medicamente şi
    poate exista un posibil risc crescut
    de afectare a rinichilor
    -diuretice care reţin potasiul deoarece acestea pot duce la
    hiperkaliemie
    -metotrexat (medicament pentru cancer sau
    reumatism)
    deoarece efectul metotrexatului
    poate fi accentuat
    -tacrolimus şi ciclosporină (medicamente
    imunosupresoare)
    deoarece este posibil să apară
    distrugeri la nivelul rinichilor
    -zidovudină: (un medicament pentru tratamentul
    SIDA)
    deoarece utilizarea Reuprofen poate
    provoca un risc crescut de
    hemoragie la nivelul unei articulaţii
    sau o hemoragie care poate cauza
    inflamaţii la pacienţii cu hemofilie
    şi HIV (+)
    -sulfoniluree (medicamente antidiabetice) sunt posibile interacţiuni
    -antibiotice chinolone deoarece poate creşte riscul de
    producere a convulsiilor
    Reuprofen împreună cu alimente, băuturi şi alcool
    Înghiţiţi comprimatele cu apă. Se recomandă ca pacienţii cu stomac sensibil să ia Reuprofen cu
    alimente. Dacă este administrat la scurt timp după masă, debutul acţiunii Reuprofen poate
    întârzia. Dacă se întâmplă acest lucru, nu luaţi mai mult Reuprofen decât este recomandat la pct.
    „Cum să luaţi Reuprofen” de mai jos, sau până a trecut intervalul corect pentru administrarea
    următoarei doze.
    Anumite reacţii adverse, cum sunt cele de la nivelul tractului gastro-intestinal, sunt mai probabile
    în cazul consumului concomitent de alcool şi Reuprofen.
    Sarcina, alăptarea şi fertilitatea
    Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi
    gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest
    medicament.
    Nu luaţi acest medicament în timpul ultimelor trei luni de sarcină. Evitaţi utilizarea acestui
    medicament în primele 6 luni de sarcină, cu excepţia cazului în care medicul vă recomandă altfel.
    Acest medicament trece în laptele matern, dar poate fi utilizat în timpul alăptării dacă este luat în
    doza recomandată şi pentru cea mai scurtă perioadă posibilă.
    5
    Acest medicament aparţine unei grupe de medicamente (AINS) care poate afecta fertilitatea la
    femei. Acest efect este reversibil la întreruperea administrării medicamentului.
    Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
    Acest medicament nu are niciun efect sau are un efect neglijabil asupra capacităţii de a conduce
    vehicule şi de a folosi utilaje, dacă este utilizat pe termen scurt şi în dozele recomandate.
    Reuprofen conţine:
    Deoarece Reuprofen 400 mg conţine Ponceau 4R (E 124) şi galben amurg (E 110), respectiv
    Reuprofen 200 mg conține Ponceau 4 R (E124), cele două produse pot să determine reacţii
    alergice.
    3. CUM SĂ UTILIZAŢI REUPROFEN
    Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum
    v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul sau cu farmacistul dacă nu
    sunteţi sigur.
    Dacă medicul dumneavoastră nu v-a recomandat alte doze, dozele uzuale standard sunt:
    Adulţi şi adolescenţi cu greutatea de aproximativ 40 kg:
    Doza iniţială: luaţi 200 mg sau 400 mg ibuprofen cu apă. Dacă este nevoie, mai luaţi doze
    suplimentare de 200-400 mg ibuprofen, dar nu depăşiţi doza totală de 1200 mg într-un interval de
    24 de ore. Intervalul între administrarea dozelor nu trebuie să fie mai mic de 4 ore pentru doza de
    200 mg şi de 6 ore pentru doza de 400 mg.
    Copii cu greutatea corporală cuprinsă între 20 şi 39 kg (cu vârsta de aproximativ 6 ani):
    Reuprofen trebuie utilizat doar la copiii care au o greutate corporală de cel puţin 20 kg. Doza
    zilnică totală maximă de ibuprofen este de 20-30 mg per kg greutate corporală, divizată în 3 până
    la 4 doze unice. Intervalul între administrarea dozelor nu trebuie să fie mai mic de 6 ore. Nu
    depăşiţi doza zilnică recomandată maximă. Este recomandat să nu se depăşească o doză totală de
    30 mg ibuprofen/kg, într-un interval de 24 de ore. În cazul utilizării de Reuprofen la copii, puteţi
    folosi următoarele recomandări de doze:
    Greutate corporală Doză Cât de des?
    Copii cu greutatea de 20 kg - 29 kg
    1 comprimat
    (200 mg
    ibuprofen)
    Dacă este nevoie, luaţi un alt
    comprimat a 200 mg ibuprofen după
    un interval de cel puţin 8 ore.
    Maxim 3 comprimate a 200 mg
    ibuprofen (până la 600 mg ibuprofen)
    într-un interval de 24 de ore.
    6
    Copii cu greutatea de 30 kg - 39 kg 1 comprimat
    (200 mg
    ibuprofen)
    Dacă este nevoie, luaţi un alt
    comprimat a 200 mg ibuprofen după
    un interval de cel puţin 6 până la 8 ore.
    Maxim 800 mg ibuprofen într-un
    interval de 24 de ore.
    Mod de administrare
    Pentru administrare orală. A nu se mesteca.
    Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă efectul acestui medicament
    este mai mare sau mai mic decât vă aşteptaţi.
    Dacă este necesar să luaţi Reuprofen pentru o perioadă mai mare de 3 zile în cazul în care aveţi
    febră sau mai mult de 4 zile în cazul calmării durerilor, sau dacă simptomele dumneavoastră se
    agravează, adresaţi-vă medicului dumneavoastră.
    Dacă utilizaţi mai mult Reuprofen decât trebuie
    Adresaţi-vă imediat unui medic. Este posibil să apară următoarele semne: greaţă, vărsături, dureri
    de stomac, dureri de cap, ameţeli şi somnolenţă. Rar: tensiune arterială mică şi pierdere a
    conştienţei (convulsii mioclonice la copii), respiraţie redusă (deprimare respiratorie) şi colorarea
    în albastru a pielii şi mucoaselor (cianoză).
    Dacă uitaţi să utilizaţi Reuprofen
    Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
    Dacă încetaţi să utilizaţi Reuprofen
    Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
    dumneavoastră sau farmacistului.
    4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
    Ca toate medicamentele, Reuprofen poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
    persoanele.
    Reacţiile adverse pot fi minimalizate prin utilizarea celei mai mici doze eficace, pentru cea mai
    scurtă durată necesară pentru ameliorarea simptomelor. Deşi reacţiile adverse sunt mai puţin
    frecvente, puteţi prezenta una dintre reacţiile adverse cunoscute ale AINS. Dacă prezentaţi reacţii
    adverse, sau dacă aveţi îngrijorări, întrerupeţi administrarea medicamentului şi adresaţi-vă
    medicului dumneavoastră cât mai repede posibil. Persoanele vârstnice care utilizează acest
    medicament prezintă un risc crescut de a dezvolta probleme asociate reacţiilor adverse.
    Evaluarea reacţiilor adverse
    se bazează pe următoarele
    frecvenţe:foarte frecvente
    afectează mai mult de 1 utilizator din 10
    frecvente afectează 1 până la 10 utilizatori din 100
    mai puţin frecvente afectează 1 până la 10 utilizatori din 1000
    rare afectează 1 până la 10 utilizatori din 10000
    foarte rare afectează mai puţin de 1 utilizator din 10000
    7
    cu frecvenţă necunoscută care nu poate fi estimată din datele disponibile
    Reacţiile adverse pot include:
    Infecţii şi infestări
    Foarte rare: în mod excepţional, infecţii ale pielii în timpul varicelei (vărsat de vânt). A fost
    descrisă exacerbare a inflamaţiilor provocate de infecţii (de exemplu, fasciita necrozantă),
    asociată cu utilizarea anumitor analgezice (AINS).
    Dacă în timpul utilizării de Reuprofen apar semne ale unei infecţii, sau infecţia se agravează,
    trebuie să vă adresaţi imediat medicului. Urmează să se investigheze dacă există indicaţie pentru
    terapie antiinfecţioasă/ antibiotică. În cursul tratamentului cu ibuprofen au fost observate
    simptome ale meningitei aseptice, cu rigidizare a gâtului, dureri de cap, greaţă, vărsături, febră
    sau tulburări de conştienţă. Pacienţii cu boli autoimune (LES, boala mixtă a ţesutului conjunctiv)
    par a fi predispuşi.
    Tulburări hematologice şi limfatice
    Foarte rare: probleme ale formării celulelor din sânge – primele semne sunt: febră, durere în gât,
    ulcere superficiale la nivelul gurii, simptome asemănătoare răcelii, oboseală severă, hemoragii
    nazale şi la nivelul pielii. În aceste cazuri, trebuie să întrerupeţi imediat tratamentul şi să vă
    adresaţi medicului. Nu trebuie să efectuaţi niciun fel de autotratament cu analgezice sau
    medicamente care reduc febra (medicamente antipiretice).
    Tulburări ale sistemului imunitar
    Mai puţin frecvente: reacţii de hipersensibilitate cu erupţii pe piele şi mâncărimi, precum şi
    episoade de astm bronşic. Trebuie să întrerupeţi administrarea de Reuprofen şi să informaţi
    imediat medicul.
    Foarte rare: reacţii de hipersensibilitate severe - semnele pot fi: umflare a feţei, limbii şi gâtului,
    dificultăţi la respiraţie, bătăi rapide ale inimii, tensiune arterială mică, şoc sever. Dacă apare unul
    dintre aceste simptome, lucru ce se poate întâmpla chiar de la prima administrare, este necesară
    intervenţia imediată a unui medic.
    Tulburări psihice
    Foarte rare: reacţii psihotice, depresie
    Tulburări ale sistemului nervos
    Mai puţin frecvente: dureri de cap, ameţeli, insomnie, agitaţie, iritabilitate şi oboseală
    Tulburări oculare
    Mai puţin frecvente: tulburări de vedere
    Tulburări acustice şi vestibulare
    Rare: tinitus (zgomote în urechi)
    Tulburări cardiace
    Foarte rare: în asociere cu tratamentul cu AINS în doze mari au fost raportate: palpitaţii,
    insuficienţă cardiacă, infarct miocardic, edem, hipertensiune arterială
    Tulburări vasculare
    Foarte rare: hipertensiune arterială
    Tulburări gastro-intestinale
    8
    Frecvente: afecţiuni la nivelul tractului gastro-intestinal, cum sunt: arsuri în capul pieptului,
    dureri de stomac şi greaţă, diaree, vărsături, flatulenţă (vânturi) şi constipaţie, precum şi pierderi
    minore de sânge în stomac şi/sau intestin care, în cazuri excepţionale, pot cauza anemie.
    Mai puţin frecvente: perforare sau hemoragie gastro-intestinală, scaune închise la culoare şi
    vărsături cu sânge, agravare a bolii intestinale preexistente (colită ulcerativă sau boală Crohn),
    gastrită.
    Foarte rare: esofagită, pancreatită, formare a stricturilor intestinale cu aspect de diafragmă.
    În cazul unei dureri puternice localizate în etajul abdominal superior, a vărsăturilor cu sânge sau
    scaunelor negre, trebuie să opriţi tratamentul şi să vă adresaţi unui medic.
    Tulburări hepatobiliare
    Foarte rare: afectare a ficatului (primele semne pot fi colorarea pielii în galben), distrugere
    hepatică, în special în cazul terapiei pe termen lung, insuficienţă hepatică, hepatită acută.
    Afecţiuni cutanate şi ale ţesutului subcutanat
    Foarte rare: forme severe de reacţii cutanate, incluzând erupţia pe piele cu înroşire şi băşici,
    sindromul Stevens-Johnson şi necroză a ţesuturilor.
    Tulburări renale şi ale căilor urinare
    Rare: medicamentele cum este Reuprofen pot provoca foarte rar boli ale rinichilor. Durerea la
    nivelul spatelui şi abdomenului inferior şi/sau la nivelul întregului abdomen, urina cu sânge şi
    febra pot fi semne ale afectării rinichilor (necroza papilară). De asemenea, rar este posibil să
    apară concentraţii mari ale ureei în sânge.
    Foarte rare: eliminare a unei cantităţi mai mici de urină decât în mod normal şi umflare (în special
    la pacienţii cu tensiune arterială mare sau funcţie redusă a rinichilor); umflare (edem) şi urină
    tulbure (sindrom nefrotic); boală inflamatorie a rinichilor (nefrită interstiţială) care poate duce la
    insuficienţă renală acută. Dacă apare vreunul dintre simptomele menţionate mai sus, sau dacă
    aveţi o stare generală proastă, întrerupeţi administrarea de Reuprofen şi adresaţi-vă imediat
    medicului dumneavoastră, deoarece acestea ar putea fi primele semne ale unei afectări a rinichilor
    sau ale unei insuficienţe renale.
    Medicamentele cum este Reuprofen pot fi asociate cu un risc uşor crescut de infarct miocardic
    sau accident vascular cerebral.
    Raportarea reacţiilor adverse
    Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
    Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
    reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt
    publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
    http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii
    suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
    5. CUM SE PĂSTREAZĂ REUPROFEN
    Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
    Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie sau flacon după EXP.. Data
    de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
    A se păstra la temperaturi sub 25° C, în ambalajul original.
    9
    Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul
    cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea
    mediului.
    6. CONŢINUTUL AMBALAJULUI ŞI ALTE INFORMAŢII
    Ce conţine Reuprofen
    Substanţa activă este ibuprofen.
    Reuprofen 200 mg comprimate filmate. Fiecare comprimat filmat conţine 200 mg ibuprofen.
    Reuprofen 400 mg comprimate filmate. Fiecare comprimat filmat conţine 400 mg ibuprofen.
    Celelalte componente sunt:nucleu-celuloză microcristalină (tip 101),
    amidon glicolat de sodiu (tip A), povidonă (K 30), talc, stearat de magneziu,
    dioxid de siliciu coloidal anhidru;
    Film (Reuprofen 200 mg)- Opadry II White 85F18422
    format din: alcool polivinilic parţial hidrolizat, dioxid de titan (E 171), macrogol 3350/
    macrogol 4000, talc, Ponceau 4R (E 124).
    Film (Reuprofen 400 mg)-Opadry II Red 85F25305, format din: alcool polivinilic parţial
    hidrolizat, talc, macrogol 3350/macrogol 4000, dioxid de titan (E 171), Ponceau 4R (E 124),
    galben amurg (E 110).
    Cum arată Reuprofen şi conţinutul ambalajului
    Reuprofen se prezintă sub formă de:
    Reuprofen 200 mg comprimate filmate: comprimate filmate rotunde, biconvexe, de culoare roz,
    având gravat pe una din feţe „Ibu 200” şi o linie mediană pe cealaltă faţă, cu diametrul de 10 mm.
    Reuprofen 400 mg comprimate filmate: comprimate filmate rotunde, biconvexe, de culoare roşie,
    având gravat pe una din feţe „Ibu, 400” şi o linie mediană pe cealaltă faţă, cu diametrul de 12
    mm.
    Linia mediană are numai rolul de a uşura ruperea comprimatului pentru a fi înghiţit uşor şi nu de
    divizare în doze egale.

    0.0 0
    Scrie propria ta recenzie Inchide
    *
    *
    • Rău
    • Excelent