Cautati
Cautati
Toate categoriile
    Meniu Inchide

    Faringo Hot Drink 500mg/200mg/4mg - 8 plicuri Terapia

    Producator: Terapia
    SKU: 7501401
    Disponibilitate: In stoc
    10,99 Lei
    i h

    Faringo Hot Drink 500mg/200mg/4mg

    Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră. Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

    Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi. Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări. Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.

    Dacă după 5 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.

    Ce găsiţi în acest prospect:

    1. Ce este Faringo Hot Drink şi pentru ce se utilizează

    2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Faringo Hot Drink

    3. Cum să utilizaţi Faringo Hot Drink

    4. Reacţii adverse posibile

    5. Cum se păstrează Faringo Hot Drink

    6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

    1. Ce este Faringo Hot Drink şi pentru ce se utilizează

    Faringo Hot Drink face parte din grupa medicamentelor numite analgezice – antipiretice. Faringo Hot Drink este un medicament împotriva răcelii şi gripei, care conţine trei substanţe active: 

    - paracetamol care ameliorează durerea si reduce temperatura atunci când aveţi febră;

    - maleatul de clorfeniramina reduce congestia nazală, lăcrimarea ochilor, asociate adesea cu cele de mai sus şi acţionează asupra fenomenelor de tipul strănutului;

    - vitamina C (acidul ascorbic) vă ajută să înlocuiţi vitamina C care se pierde în primele stadii de răceală şi gripă.

    Faringo Hot Drink este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt a gripei, stărilor febrile, frisoanelor şi răcelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor în gât, disconfortului şi durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum şi a durerii şi catarului nazal acut, asociate acesteia. Medicamentul este destinat utilizării de către adulţi şi adolescenţi cu vârsta mai mare de 15 ani. Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariţiei infecţiilor bacteriene. Dacă după 5 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.

    2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Faringo Hot Drink

    Nu utilizaţi Faringo Hot Drink:

    - dacă sunteţi alergic la paracetamol, fenacetină sau alte antiinflamatoare, feniramină sau alte antihistaminice sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6);

    - dacă aveţi un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază;

    - dacă suferiţi de afectare gravă a rinichilor (riscul de efecte nedorite la nivelul rinichilor poate fi crescut în cazul administrării prelungite de doze mari);

    - dacă aveţi tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară;

    - dacă suferiţi de glaucom cu unghi închis, istoric familial de glaucom cu unghi închis sau glaucom cu unghi deschis;

    - dacă suferiţi de afectare gravă a ficatului;

    - dacă sunteţi în tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) non-selectivi;

    - dacă suferiţi de pietre la rinichi (doze mari - 1g acid ascorbic pe zi, timp îndelungat);

    - dacă aveţi intoleranţă la unele categorii de zaharuri (conţine zahăr);

    - dacă aveţi vârsta sub 15 ani.

    Atenţionări şi precauţii: inainte să luaţi Faringo Hot Drink, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:

    - dacă suferiţi de boli ale rinichilor sau ale ficatului;

    - dacă suferiţi de boli ale inimii, tensiune arterială crescută, boli gastro-intestinale sau epilepsie;

    - dacă aveţi afecţiuni preexistente ale ficatului este necesară monitorizarea funcţiilor ficatului în cazul tratamentului de lungă durată şi cu doze mari;

    - dacă aveţi sindromul Gilbert (icter uşor);

    - dacă consumaţi în mod obişnuit cantităţi mari de alcool etilic;

    - dacă sunteţi deshidratat sau aveţi tulburări de nutriţie, de exemplu cauzate de anorexie sau de nutriţie deficitară;

    - dacă aveţi deficit de glucoză-6-fosfatdihidrogenază (deficit enzimatic);

    - dacă aveţi anemie hemolitică (distrugere anormală a celulelor roşii din sânge);

    - dacă aveţi astm bronşic şi hipersensibilitate la acid acetilsalicilic;

    - dacă aveţi febră, chiar după un tratament cu paracetamol;

    - dacă aveţi diabet zaharat;

    - dacă aveţi hemocromatoză, anemie sideroblastică şi talasemie;

    - dacă folosiţi în mod frecvent medicamente care ameliorează durerea, în special în asociere cu alte medicamente ce reduc durerea, deoarece acest lucru poate determina afectarea rinichilor cu risc de insuficienţă renală;

    - dacă folosiţi în mod frecvent medicamente sedative (în special barbiturice) sau medicamente care conţin alcool etilic;

    - dacă luaţi deja alte medicamente pentru tratamentul durerilor care conţin paracetamol nu utilizaţi Faringo Hot Drink înainte de a discuta cu medicul dumneavoastră sau farmacistul.

    Nu consumaţi băuturi alcoolice pe parcursul tratamentului cu Faringo Hot Drink. Dacă febra mare sau semnele de infecţie persistă mai mult de 3 zile sau dacă durerea persistă mai mult de 5 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră. Nu luaţi mai mult Faringo Hot Drink decât v-a fost recomandat şi consultaţi medicul dacă acest lucru s-a întâmplat accidental. O doză mai mare nu duce la ameliorarea mai rapidă a durerii; în schimb poate determina leziuni grave ale ficatului. Simptomele unei afecţiuni a ficatului apar după câteva zile. De aceea, este foarte important să contactaţi cât mai curând posibil medicul dacă aţi luat mai mult Faringo Hot Drink de cât este recomandat în acest prospect. Vezi, de asemenea pct. 3 “Dacă utilizaţi mai mult Faringo Hot Drink decât trebuie” Dacă apar reacţii alergice, tratamentul va fi întrerupt imediat.

    Faringo Hot Drink împreună cu alte medicamente: spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente. Nu luaţi Faringo Hot Drink concomitent cu un alt medicament care conţine paracetamol. Nu combinaţi Faringo Hot Drink cu alte medicamente (de exemplu barbiturice, carbamazepină, hidantoină, rifampicină, sulfinpirazonă, contraceptive estro-progestative, antifungice, doxorubicină, izoniazidă, mercaptopurină, metotrexat, săruri de aur, barbiturice, primidonă, anticoagulante cumarinice, antiinflamatoare nesteroidiene, ciclosporină, agonişti morfinici, antiacide, cărbune activat, anticolinergice, fenicoli, sultopridă, IMAO, deprimante ale SNC, atropină, fenitoină, deferoxamină) fără să vă consultaţi medicul sau farmacistul. Pentru a evita potenţiale interacţiuni între diferitele medicamente, trebuie să-l informaţi pe medicul dumneavoastră sau pe farmacist dacă aţi luat sau luaţi şi alte medicamente. Dacă urmează să faceţi anumite investigaţii de laborator, spuneţi medicului că utilizaţi Faringo Hot Drink.

    Faringo Hot Drink împreună cu alimente sau băuturi: nu consumaţi alcool, medicamente sau alimente ce conţin alcool în timpul tratamentului cu Faringo Hot Drink.

    Sarcina şi alăptarea: dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Întrebaţi-l pe medicul dumneavoastră sau pe farmacist înainte de a utiliza orice medicament. Spuneţi-i medicului dumneavoastră dacă sunteţi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă. Datorită absenţei studiilor la animal şi la om, riscul nu este cunoscut. În consecinţă, ca precauţie, acest medicament nu trebuie administrat în timpul sarcinii sau în perioada de alăptare. Întrebaţi-l pe medicul dumneavoastră sau pe farmacist înainte de a utiliza orice medicament în timpul alăptării.

    Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor: datorită reacţiilor adverse pe care le determină (de exemplu somnolenţă, sedare, confuzie, ameţeli, tulburări de acomodare a vederii etc.), Faringo Hot Drink poate influenţa capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.

    Faringo Hot Drink conţine zahăr. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii cu diabet zaharat. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă faţă de unele categorii de zaharuri, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

    3. Cum să utilizaţi Faringo Hot Drink

    Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

    • Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 15 ani: un plic Faringo Hot Drink de 2-3 ori pe zi. Intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 4 ore. Dacă suferiţi de afectare gravă a rinichilor, intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 8 ore. Conţinutul unui plic de Faringo Hot Drink se dizolvă într-o cană cu apă fierbinte (aproximativ 200ml). Se obţine o băutură cu aromă de lămâie care se bea fierbinte. Nu dizolvaţi şi nu administraţi mai mult de un plic o dată. Pentru tratamentul stărilor gripale, este preferabilă administrarea acestui medicament cu apă fierbinte, seara, din momentul apariţiei primelor simptome.

    Informaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău după 5 zile de tratament. Nu depăşiţi dozele recomandate. Dacă aveţi impresia că efectul Faringo Hot Drink este prea puternic sau prea slab întrebaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul.

    Dacă utilizaţi mai mult Faringo Hot Drink decât trebuie: solicitaţi imediat consult medical şi explicaţi-i exact cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce trebuie sa faceţi. Este important să-i spuneţi doctorului, chiar dacă vă simţiţi bine. Daca o persoană a luat prea mult paracetamol, există un risc serios de afectare la nivelul ficatului datorită întârzierii instituirii tratamentului.

    Dacă uitaţi să utilizaţi Faringo Hot Drink: nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Luaţi doza următoare când vă amintiţi şi continuaţi tratamentul. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

    4. Reacţii adverse posibile

    Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Trebuie să întrerupeţi tratamentul cu Faringo Hot Drink şi să consultaţi medicul imediat dacă aveţi simptome cum ar fi umflături ale feţei, limbii şi gâtului, dificultăţi la înghiţire, umflături roşii şi mâncărimi ale pielii şi dificultăţi de respiraţie.

    Reactii adverse asociate cu paracetamol: modificări ale trombocitelor (tulburări de coagulare), tulburări ale celulelor stem (tulburări ale celulelor de la nivelul măduvei osoase, implicate în formarea celulelor din sânge), depresie, confuzie, halucinaţii, ameţeli, tremurături, dureri de cap, edem (acumulare anormală de lichid sub piele), tulburări de vedere, dureri abdominale, sângerări gastrice şi intestinale, diaree, greaţă, vărsături, tulburări ale funcţiei ficatului, insuficienţă hepatică, necroză hepatică (moarte a celulelor hepatice), icter (îngalbenirea pielii sau a albului ochilor), mâncărime, erupţii cutanate tranzitorii, transpiraţii, pete roşii pe piele, urticarie, trombocitopenie (reducere a numărului trombocitelor), leucopenie (scădere a numărului de celule albe din sânge), neutropenie (reducere a numărului celulelor neutrofile din sânge), anemie hemolitică (distrugere anormală a celulelor roşii din sânge), angioedem cu simptome precum umflarea feţei, buzelor, gâtului sau limbii, reacţii alergice severe (anafilaxie), hipoglicemie (valori mici ale zahărului din sânge) - dacă anterior aţi avut dificultăţi în respiraţie când aţi luat acid acetilsalicilic (aspirină) şi/sau alte antiinflamatoare nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament, hepatotoxicitate (leziuni ale ficatului determinate de substanţele chimice), boală severă de piele care pune viaţa în pericol prin provocarea de erupţii cutanate, descuamarea pielii (sindrom Stevens-Johnson), boală de piele care pune în pericol viaţa prin provocarea de erupţii cutanate, descuamarea pielii şi răni (necroliza epidermică toxică), insuficienţă renală severă (deteriorare severă a funcţiei rinichilor), boli ale rinichilor (nefrită interstiţială), sânge în urină (hematurie), imposibilitatea de a urina (anurie), au fost raportate cazuri foarte rare de reacţii cutanate grave.

    Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută: agranulocitoză (manifestată prin febră cu sau fără frisoane, ulceraţii sau pete de culoare albă la nivelul buzelor sau mucoasei bucale, ulceraţii la nivelul faringelui), reacţie alergică gravă - şoc anafilactic, tulburări ale ficatului (hepatită) manifestate prin oboseală, îngălbenirea pielii sau a albului ochilor, mâncărime la nivelul pielii, roşeaţa pielii, edem (acumulare anormală de lichid sub piele), tulburări urinare şi durere.

    Reactii adverse asociate cu maleat de clorfeniramină: trombocitopenie (reducere a numărului trombocitelor), neutropenie (reducere a numărului celulelor neutrofile din sânge), anemie hemolitică (distrugere anormală a celulelor roşii din sânge) manifestate prin ulceraţii la nivelul faringelui şi febră, sângerări şi echimoze neobişnuite, fatigabilitate şi slăbiciune neobişnuită, mâncărime, erupţii cutanate tranzitorii, pete roşii pe piele, urticarie, edem (acumulare anormală de lichid sub piele), reacţii alergice severe (şoc anafilactic), sedare şi somnolenţă, efecte de tip atropinic (uscăciunea gurii, a nasului şi a gâtului, constipaţie, tulburări de vedere, dilataţia pupilei, palpitaţii, tulburări de urinare), tensiune arterială mică cu senzaţie de leşin la ridicarea în picioare, tulburări de echilibru, vertij, scăderea memoriei şi a capacităţii de concentrare, incoordonare a mişcărilor, tremurături, confuzie, halucinaţii şi, foarte rar, agitaţie, nervozitate, insomnie, tensiune arterială scăzută la poziţia “stat în picioare”, imposibilitatea de a urina (retenţie urinară).

    Reactii adverse asociate cu acid ascorbic: calculi urinari oxalici şi urici (pietre la rinichi), durere ca o arsură la nivelul stomacului, diaree. Aceste reacţii ar trebui să dispară dacă întrerupeţi administrarea de Faringo Hot Drink.

    Raportarea reacţiilor adverse: dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

    5. Cum se păstrează Faringo Hot Drink

    Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor. Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original. Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

    6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

    Ce conţine Faringo Hot Drink: substanţele active sunt paracetamolul, acidul ascorbic şi maleatul de clorfeniramină. Un plic conţine paracetamol 500mg, acid ascorbic 200mg, maleat de clorfeniramină 4mg. Celelalte componente sunt: zahăr, acid citric anhidru, zaharină sodică, aromă de lamâie.

    Cum arată Faringo Hot Drink şi conţinutul ambalajului: Faringo Hot Drink se prezintă sub formă de granule omogene de culoare alb-gălbui, cu miros slab caracteristic de lămâie, pentru soluţie orală.

    Prezentare: cutie x 8 plicuri.

    0.0 0
    Scrie propria ta recenzie Inchide
    *
    *
    • Rău
    • Excelent