Cautati
Cautati
Toate categoriile
    Meniu Inchide

    advil raceala si gripa 200mg/30mg x 10 capsule

    Producator: GlaxoSmithKline
    SKU: 18399159
    Disponibilitate: In stoc
    20,99 Lei
    i h

    Advil Răceală și Gripă 200mg/30mg capsule moi: ibuprofen/clorhidrat de pseudoefedrină

    Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament, deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră. Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră, sau farmacistului.

    Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi. Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări. Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.

    Dacă după 5 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.

    Ce gasiti in acest prospect:
    1. Ce este Advil Raceala si Gripa si pentru ce se utilizeaza
    2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Advil Raceala si Gripa
    3. Cum sa luati Advil Raceala si Gripa
    4. Reactii adverse posibile
    5. Cum se pastreaza Advil Raceala si Gripa
    6. Continutul ambalajului si alte informatii

    1. Ce este Advil Raceala si Gripa si pentru ce se utilizeaza

    Advil Raceala si Gripa contine doua substante active, ibuprofen si pseudoefedrina. Ibuprofenul apartine unui grup de medicamente numite „medicamente antiinflamatoare nesteroidiene” (AINS). Acestea ajuta la ameliorarea durerii si scaderea temperaturii crescute (febra). Pseudoefedrina apartine unui grup de medicamente numite „vasoconstrictoare”. Acestea ajuta la eliberarea cailor nazale si amelioreaza congestia nazala.

    Advil Raceala si Gripa se utilizeaza la adulti si adolescenti cu varsta de 12 ani si peste pentru tratamentul simptomatic al racelii comune si gripei, incluzand dureri de cap, temperatura crescuta (febra), gat inflamat, dureri, obstructie nazala.

    Utilizati acest medicament numai daca aveti obstructie nazala si simptomele enumerate mai sus, cum sunt dureri de cap si temperatura ridicata. Nu utilizati medicamentul daca aveti numai unul dintre simptomele enumerate mai sus.

    2. Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Advil Raceala si Gripa

    Nu luati Advil Raceala si Gripa daca:
    - sunteti alergic la ibuprofen sau pseudoefedrina sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament enumerate la pct. 6 sau daca ati avut in trecut o reactie alergica la un medicament similar, cum este acidul acetilsalicilic sau alt AINS. Semnele unei reactii alergice includ eruptie trecatoare pe piele, urticarie, mancarimi, dificultati in respiratie, senzatie de constrictie in piept, umflarea gurii, fetei, buzelor sau limbii;
    - ati avut oricand in trecut probleme gastrointestinale dupa ce ati luat Advil Raceala si Gripa, ibuprofen, acid acetilsalicilic sau alte AINS, de exemplu ulcere stomacale, sangerare sau o
    perforatie la nivelul stomacului;
    - aveti in prezent ulcer stomacal sau sangerare stomacala sau alte semne de sangerare;
    - aveti probleme grave cu ficatul sau rinichii;
    - sunteti gravida sau alaptati;
    - aveti varsta sub 12 ani;
    - aveti probleme grave cu inima, inclusiv: insuficienta cardiaca grava, tensiune arteriala ridicata, boala cardiaca grava, angina (durere in piept);
    - ati avut vreodata un atac cerebral;
    - daca luati alte medicamente care contin AINS pentru ameliorarea durerii, cum sunt ibuprofenul sau acid acetilsalicilic;
    - alte medicamente pentru desfundarea cailor nazale, administrate fie pe cale orala (pe gura), fie pe cale nazala (prin nas), cum sunt pseudoefedrina, fenilpropanolamina, fenilefrina sau efedrina;
    - medicamente pentru tratarea depresiei, numite inhibitori neselectivi de monoaminoxidaza (IMAO), cum este iproniazid, sau daca le-ati luat in ultimele 14 zile alte medicamente pentru tratarea depresiei, numite antidepresive triciclice, cum este
    amitriptilina;
    - daca aveti diabet, probleme cu glanda tiroida sau o tumora suprarenala (numita feocromocitom);
    - aveti glaucom (presiune crescuta in interiorul ochiului);
    - aveti dificultati de eliminare a urinei din cauza problemelor cu prostata sau din alte cauze.
    Nu luati Advil Raceala si Gripa daca oricare dintre cele mentionate mai sus sunt valabile in cazul dumneavoastra. Daca nu sunteti sigur, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului inainte sa luati Advil Raceala si Gripa.

    Atentionari si precautii: inainte sa luati Advil Raceala si Gripa, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca:
    - aveti probleme cardiace incluzand insuficienta cardiaca, angina (durere in piept) sau daca ati suferit un atac de cord, operatie de bypass, boala arteriala periferica (circulatie deficitara la
    nivelul picioarelor din cauza ingustarii sau blocarii arterelor) sau orice fel de atac cerebral (inclusiv accident vascular cerebral minor sau accident ischemic tranzitoriu „AIT”);
    - aveti tensiune arteriala ridicata, diabet, valoare ridicata a colesterolului, istoric medical de boli cardiace sau atac cerebral sau daca sunteti fumator;
    - aveti astm bronsic, deoarece exista riscul sa aveti o criza de astm bronsic;
    - aveti probleme cu ficatul sau rinichii;
    - aveti probleme cu prostata;
    - aveti probleme de sangerare;
    - daca ati avut oricand in trecut probleme gastrointestinale, de exemplu ulcere stomacale, sangerare la nivelul stomacului, colita ulcerativa sau boala Crohn;
    - daca aveti lupus eritematos sistemic (LES), boala care afecteaza sistemul imunitar si cauzeaza dureri articulare, modificari la nivelul pielii si alte probleme.

    Pseudoefedrina poate produce o reactie pozitiva la testele antidoping. Nu luati Advil Raceala si Gripa daca va poate afecta in acest sens.
    Daca oricare dintre cele mentionate mai sus sunt valabile in cazul dumneavoastra sau daca nu sunteti sigur, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului inainte sa luati Advil Raceala si Gripa.

    Medicamentele antiinflamatorii si analgezicele cum este ibuprofenul, pot fi asociate unui risc usor crescut de infarct miocardic sau atac cerebral, mai ales daca este utilizat in doze mari. Nu depasiti doza recomandata sau durata de tratament.

    Daca sunteti in varsta si luati Advil Raceala si Gripa, este mai probabil sa aveti reactii adverse, de exemplu sangerare sau perforatie la nivelul stomacului (semnele pot include durere stomacala si arsuri la stomac). Acestea va pot pune viata in pericol. Vezi „Reactii adverse posibile” de la pct. 4 pentru mai multe informatii. Nu administrati Advil Raceala si Gripa copiilor cu varsta sub 12 ani.

    Inainte sa luati Advil Raceala si Gripa, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca aveti varsta cuprinsa intre 12 si 17 ani si nu ati baut lichide sau sunteti deshidratat din cauza diareei sau varsaturilor. Riscul de aparitie a problemelor la rinichi asociate tratamentului cu Advil Raceala si Gripa este mai mare atunci cand sunteti deshidratat.

    Advil Raceala si Gripa impreuna cu alte medicamente: spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati, ati luat recent sau s-ar putea sa luati orice alte medicamente. Printre acestea se numara si medicamentele eliberate fara prescriptie medicala si medicamentele pe baza de plante.
    Nu luati Advil Raceala si Gripa daca folositi oricare dintre urmatoarele medicamente:
    - alte medicamente care contin AINS, inclusiv inhibitori selectivi de ciclooxigenaza-2, pentru ameliorarea durerii, cum este ibuprofen sau acid acetilsalicilic;
    - alte medicamente pentru desfundarea cailor nazale, administrate fie pe cale orala (pe gura), fie pe cale nazala (prin nas), cum sunt pseudoefedrina, fenilpropanolamina, fenilefrina sau efedrina;
    - medicamente pentru tratarea depresiei, numite inhibitori neselectivi de monoaminoxidaza (IMAO), de exemplu iproniazid, sau daca le-ati luat in ultimele 14 zile;
    - alte medicamente pentru tratarea depresiei, numite antidepresive triciclice precum amitriptilina si inhibitori selectivi ai recaptarii serotoninei (ISRS), cum este fluoxetin;

    - linezolid

    - bromocriptina, pergolida, lisurida, cabergolina, ergotamina sau dihidroergotamina;
    - medicamente anticoagulante (adica subtiaza sangele/previn coagularea, de exemplu acidul acetilsalicilic, warfarina ticlopinida);
    - heparina utilizata pentru tratarea sau prevenirea cheagurilor de sange;
    - litiu utilizat pentru tratarea problemelor de dispozitie grave;
    - metotrexat;
    - medicamente care reduc tensiunea arteriala mare (inhibitori ECA, cum este captoprilul, betablocante, cum este atenololul, antagonisti ai receptorilor angiotensinei II, cum este losartanul sau comprimate care elimina apa (diuretice);
    - digoxina sau chinidina folosite pentru tratarea problemelor de inima;
    - ciclosporina sau tacrolim folosite dupa un transplant;
    - diuretice care economisesc potasiul, cum este amilorid sau spironolactona;
    - fenitoina utilizata pentru tratarea epilepsiei;
    - probenecid si sulfinpirazona utilizate pentru tratarea gutei;
    - zidovudina utilizata pentru tratarea HIV;
    - sulfoniluree, cum sunt gliclazid sau glimepirida utilizate pentru tratarea diabetului;
    - antibiotice chinolonice, cum este ciprofloxacina;
    - ginkgo biloba;
    - antiacide;
    - mifepristona folosita pentru intreruperea sarcinii;
    - corticosteroizi (un tip de medicamente antiinflamatoare), cum este hidrocortizonul;
    - aminoglicozide, cum este gentamicina sau amikacina;
    - furazolidon, un medicament antibacterian;
    - guanetidina, reserpina si metildopa.

    Spuneti medicului dumneavoastra ca luati Advil Raceala si Gripa daca este nevoie sa fiti anesteziat inainte de o operatie sau procedura. Medicul dumneavoastra va va ruga sa opriti administrarea Advil Raceala si Gripa cu cateva zile inainte de anestezie. De asemenea, trebuie sa spuneti anestezistului dumneavoastra (medicul care va administreaza anestezicul) ca ati luat Advil Raceala si Gripa.
    Alte medicamente pot, de asemenea, afecta sau pot fi afectate de tratamentul cu Advil Raceala si Gripa. De aceea, trebuie sa cereti sfatul medicului dumneavoastra sau farmacistului inainte sa utilizati Advil Raceala si Gripa cu alte medicamente.

    Advil Raceala si Gripa impreuna cu alcool etilic: nu consumati alcool etilic in timpul tratamentului cu Advil Raceala si Gripa.

    Sarcina si alaptarea: nu luati Advil Raceala si Gripa daca sunteti gravida sau alaptati. In cazul in care credeti ca ati putea fi gravida sau daca intentionati sa ramaneti gravida, adresativa medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament. Ibuprofenul poate afecta capacitatea femeilor de a ramane gravide. Acest efect este reversibil dupa oprirea tratamentului cu ibuprofen.
    Este putin probabil ca ibuprofenul, utilizat din cand in cand, sa va afecteze sansele de a ramane gravida. Adresati-va medicului dumneavoastra inainte de a lua acest medicament daca in trecut ati avut dificultati in a ramane gravida.

    Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor: dupa administrarea de Advil Raceala si Gripa este posibil sa va simtiti ametit, sa aveti dureri de cap neobisnuite sau probleme cu vederea ori auzul, inclusiv sa vedeti sau sa auziti lucruri care nu exista (halucinatii). Daca se intampla acest lucru, nu conduceti vehicule, nu mergeti pe bicicleta si nu folositi scule sau utilaje.

    Advil Raceala si Gripa contine sorbitol (E 420), lecitina din soia si potasiu. Daca medicul dumneavoastra v-a informat ca nu tolerati sau nu puteti digera anumite categorii de glucide, adresati-va medicului dumneavoastra inainte de a lua acest medicament.
    Advil Raceala si Gripa contine lecitina din soia. Daca sunteti alergic la alune sau soia, nu utilizati acest medicament.
    Advil Raceala si Gripa contine potasiu 0,41mmol per capsula. Acest fapt trebuie luat in considerare de pacientii cu functie renala redusa sau de pacientii care urmeaza o dieta cu aport de potasiu controlat.

    3. Cum sa luati Advil Raceala si Gripa

    Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.

    • Adulti si copii cu varsta peste 12 ani: doza recomandata este 1 capsula la fiecare 4 pana la 6 ore. Daca simptomele sunt mai grave, puteti lua 2 capsule in acelasi timp. Nu luati mai mult de 6 capsule in 24 de ore. Capsulele se inghit intregi, cu un pahar mare de apa. Nu luati acest medicament mai mult de 5 zile.

    Acest medicament este destinat utilizarii de scurta durata. Luati cea mai mica doza pentru cel mai scurt timp necesar pentru tratarea simptomelor. Adresati-va medicului daca nu va simtiti mai bine sau daca va simtiti mai rau sau daca apar simptome noi. Medicul va va spune daca este sigur sa continuati tratamentul cu acest medicament.

    Daca luati Advil Raceala si Gripa mai mult decat trebuie: daca luati Advil Raceala si Gripa mai mult decat trebuie, adresati-va unui medic sau mergeti la spital imediat, deoarece puteti avea nevoie de asistenta medicala. Luati ambalajul medicamentului cu dumneavoastra. Nu continuati tratamentul cu Advil Raceala si Gripa daca ati luat accidental mai mult decat trebuie (supradozaj).

    Daca uitati sa luati Advil Raceala si Gripa: nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata. Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

    4. Reactii adverse posibile

    Ca toate medicamentele, Advil Raceala si Gripa poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele. Riscul de aparitie a reactiilor adverse poate fi diminuat prin administrarea celei mai reduse doze pentru cea mai scurta perioada de timp necesara pentru tratarea simptomelor.
    Urmatoarele reactii adverse pot aparea la administrarea acestui medicament: senzatie de rau (greata), sangerarea la nivelul stomacului sau intestinului, semnele includ varsaturi cu sange, scaun cu sange sau scaune de culoare neagra. Mai putin frecvente: dureri de cap severe sau mai suparatoare decat de obicei. Foarte rare: infarct miocardic, batai rapide ale inimii sau palpitatii, reactie alergica, semnele includ eruptie trecatoare pe piele, urticarie, mancarimi, dificultati in respiratie, senzatie de constrictie in piept, umflarea gurii, fetei, buzelor sau limbii, leziuni cu basici la nivelul pielii sau membranelor mucoase, cum sunt in interiorul gurii, semnele includ senzatie de arsura, inrosire, basici si ulcere. Cu frecventa necunoscuta: atac cerebral si probleme comportamentale cum sunt senzatia de excitare, agitatie, incordare, neliniste sau nervozitate.

    Opriti imediat tratamentul cu Advil Raceala si Gripa si spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca observati oricare dintre reactiile adverse mentionate mai sus.

    Alte reactii adverse: indigestie, durere de stomac, stare de rau (varsaturi), diaree, constipatie, flatulenta, ulcer stomacal, insomnie, somnolenta sau oboseala, ameteala sau irascibilitate, probleme cu vederea, dureri de cap care nu dispar, eruptii la nivelul pielii, de exemplu eruptie trecatoare pe piele sau mancarime; inflamatie la nivelul stomacului sau intestinului, agravarea bolii intestinale inflamatorii existente, hipersensibilitate, cum sunt respiratie suieratoare si dificultati la respiratie in cazul pacientilor care au avut in trecut astm bronsic sau boala alergica.

    Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca manifestati oricare dintre reactiile adverse enumerate mai sus.

    Raportarea reactiilor adverse: daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului. Acestea includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De asemenea, puteti raporta reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt publicate pe website-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta acestui medicament.

    5. Cum se pastreaza Advil Raceala si Gripa

    Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor. Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie si pe ambalajul blisterului dupa EXP. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective. A se pastra la temperaturi sub 25°C. Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

    6. Continutul ambalajului si alte informatii

    Ce contine Advil Raceala si Gripa: substantele active sunt ibuprofen 200mg si clorhidrat de pseudoefedrina 30mg. Celelalte componente sunt: continut lichid - hidroxid de potasiu, macrogol 600, apa purificata. Capsula gelatinoasa - sorbitol lichid, partial deshidratat (E 420) (apa purificata, sorbitan, D-sorbitol), gelatina, aditivi alimentari, lecitina din soia in trigliceride cu lant mediu.

    Cum arata Advil Raceala si Gripa si continutul ambalajului: Advil Raceala si Gripa se prezinta sub forma unei capsule moi, translucide, de forma ovala. Logoul 200/30 este inscriptionat pe capsula cu cerneala neagra.

    Prezentare: cutie x 10 capsule.

    0.0 0
    Scrie propria ta recenzie Inchide
    *
    *
    • Rău
    • Excelent